Fabrika ve Depolar

Fabrikalarda ve depolarda sipariş kabul, sevkiyat ve bu tip yüksek kapılarda forklift ve araç giriş çıkışları için geniş çıkışları için geniş ve yüksek kapılara ihtiyaç duyulur. Genelde seksiyonel, sarmal ve katlanır kapılar tercih edilirken bu geçiş alanı tesis iç ortamını dış hava sıcak farkına, duman, egzoz, haşere ve kuş gibi etkenlere karşı savunmasız bırakır.

Fabrikalarda ve Depolarda Hava Perdesi Uygulaması

Fabrikalarda ve depolarda sipariş kabul, sevkiyat ve bu tip yüksek kapılarda forklift ve araç giriş çıkışları için  geniş ve yüksek kapılara ihtiyaç duyulur. Genelde seksiyonel, sarmal ve katlanır kapılar tercih edilirken bu geçiş alanı, tesis iç ortamını dış hava farkına, duman, egzoz, haşere ve kuş gibi etkenlere karşı savunmasız bırakır.

Niva Hava Perdeleri duvara, tavana, kapı çerçevesine veya kapının her iki tarafına dikey olacak şekilde yerleştirilerek tüm bu problemlere efektif çözümler sunar.

Kapı yüksekliği ve hava koşullarına göre doğru sistem kurularak  iç ve dış ortam havasını birbirinden ayırır, enerji maliyetlerini düşürür. Yine bu sayede çalışanlara daha üretken ve rahat ortam yaratır.

Hava perdeleri, forklift geçişlerinde engelsiz erişim sunar, personel ve ürün geçişlerini daha güvenli kılar.

Toz, duman, egzoz gibi kirli hava girişini kısıtlar, ürünlerin bozulmasını, kirlenmesini kısacası zarar görmesini engeller, iç mekan hava kalitesini iyileştirir.

Gıda üretim ve depolama tesislerinde ise haşere ve kuşları caydırmak amacıyla kullanılır, ürünlerin hijyenik ortamda muhafaza edilmesinde katkıda bulunur.

Bunlara ek olarak bazı özel amaçlar için de çözüm ortağı olarak kullanılır. Örneğin; toz boyama yapılan üretim yerlerinde fırından çıkan ürünlerin kurutulmasında veya iştigal alanı tarımsal ürünlerin kurutulması olan üretim yerlerinde sebze ve meyvelerin kurutulmasını hızlandırmada veya fırın çıkışına yerleştirilerek fırın içi sıcaklığın stabilize edilmesinde yardımcı olarak kullanılabilmektedir.

 

BMS Sisteminin Fabrika ve Depolarda Kullanımı;

Birden fazla hava perdesi kullanılan fabrikalarda ve depolardards Bina Otomasyon Sitemi sayesinde hava perdelerinin tümü veya gruplar halinde tek bir sistem üzerinden kontrol edilebilmektedir. Bu sayede hava perdelerinin açılış-kapanış saatleri, ısı veya hava hızı kademesi merkezi sistem üzerinden ayarlanabilmektedir.