Soğuk Hava Depoları

Soğuk hava depoları ve dondurucu odalarında ortam sıcaklığını muhafaza etmek maliyet açısından oldukça önemlidir. Ortam havasını istenilen sıcaklıkta sabit tutmak amacıyla kapılar kapalı tutulmaya veya plastik şeritler kullanılmaya çalışılsa da giriş çıkışın sık olduğu yerlerde verimli sonuçlar alınamaz

Soğuk Hava Depolarında Niva Hava Perdesi Uygulaması

Soğuk hava depoları ve dondurucu odalarında ortam sıcaklığını muhafaza etmek maliyet açısından oldukça önemlidir. Ortam havasını istenilen sıcaklıkta sabit tutmak amacıyla kapılar kapalı tutulmaya veya plastik şeritler kullanılmaya çalışılsa da giriş çıkışın sık olduğu yerlerde verimli sonuçlar alınamaz. Niva Hava Perdeleri farklı sıcaklık ve nemdeki hava girişini engeller, ortam havasını koruyarak enerji tasarrufunu sağlar.

Niva Hava Perdeleri sıkça açılıp kapanan kapılarda görünmez bariyer oluşturarak insan ve araç girişlerini engel olmadan farklı sıcaklıktaki bölgelerin birbirinden ayrılmasını sağlar.

Tehlike arz edecek çarpışma, kırılma, dökülme gibi hasar risklerini ortadan kaldırır.

Ayrıca sıkça açılıp kapanan kapılarda oynar parçaların düzenli bakım ve değişimi gerekir. Hava perdesi kullanımı bu gibi ekstra masrafları azaltır.

Kapıların açılma süreleri göz önünde bulundurulduğunda bekleme sürelerini ortadan kaldırarak şirket içi lojistik akışının sürekliliğini sağlar.

BMS Sisteminin Soğuk Hava Depolarında Kullanımı;

Birden fazla hava perdesi kullanılan fabrikalarda ve depolardarda Bina Otomasyon Sitemi sayesinde hava perdelerinin tümü veya gruplar halinde tek bir sistem üzerinden kontrol edilebilmektedir. Bu sayede hava perdelerinin açılış-kapanış saatleri, ısı veya hava hızı kademesi merkezi sistem üzerinden ayarlanabilmektedir.